Cinsel Estetik Kaygısı


Cinsel Estetik Kaygısı

Cinsel Estetik Kaygısı

Kadınlar küçük veya sarkık göğüslerinden, yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan, bacaklarındaki selülitlerden rahatsız olduğu gibi cinsel organının görünümünden de rahatsız olabiliyor. Cinsel ilişkiden zevk alamayan kadınların çoğunda, detaylı incelendiğinde cinsel estetik kaygısı olduğu görülüyor.

Kadınların cinsel organ estetiği ile ilgili sık olarak yakındıkları iki sorundan birisi vajinal genişlik, diğeri iç dudakların büyüklüğüne bağlı sarkık görünümdür. Kadınlar nasıl sarkık ya da küçük göğüslerinden, belirginleşen yüz çizgilerinden rahatsızlık duyuyorlarsa aynı şekilde cinsel organlarının görünümünden de hoşlanmıyor olabilirler.

Çoğu kadın cinsel organından rahatsız olmasına rağmen bunu eşiyle, arkadaşlarıyla veya doktoruyla bile paylaşamıyor. Özellikle genital bölgede zamanla yaşanan deformasyon nedeniyle, psikolojik açıdan etkilenen kadın, cinselliği de doyasıya yaşayamıyor…

Genital estetikle hangi operasyonlar yapılabiliyor?
Klitoris estetiği, G noktası büyütme, iç ve dış dudak estetiği, vajina gençleştirme ve daraltma, kuruluk tedavisi ve genital bölge üstü yağlanması kesi izi olmadan endoskopik lazer destekli cerrahi ya da orta düzey olanlarda sadece lazer ile yapılabiliyor.

Estetik kaygılar, haklı nedenler içermeli

Obsesyon, yani halk arasında bilinen adıyla takıntı, kişilerin özellikle de kendi vücutlarıyla ilgili düşünsel düşkünlükleri olarak öne çıkıyor. Olmayan ya da sorun teşkil etmeyen fiziksel kusurlarını, sürekli düşünmekten kendini alamayan kişiler bu obsesyonlarını gidermek için, estetik operasyonlar yaptırabiliyorlar.

Vajinoplasti ameliyat vajina genişlemesi sonucu ortaya çıkan şikayetleri olan evli ya da bekar, çocuk doğurmuş ya da doğurmamış her kadına isteği doğrultusunda yapılabilir.

Operasyon hastane koşullarında genellikle genel anestezi altında yapılır. Vajina daraltma ameliyatı ortalama 40-45 dakika sürer. Ek girişimlerin varlığında bu süre uzayabilir. Vajinoplasti ile birlikte labioplasti (iç dudak küçültme) operasyonu en sık uygulanan kombinasyondur.

Önceden önerilen çözümler çoğu zaman ciddi kesili operasyonel işlemler olduğundan, karar verilme aşaması çok zorlu olurken, artık operasyonlar endoskop ve lazer desteği kullanılarak; istenirse sedasyon (hafif uyku hali), genel anestezi kullanılmasına bile gerek olmadan yapılabiliyor

Kadınların cinsel problemlerinin psikolojik kaynaklı olduğu düşüncesi son zamanlara kadar ön planda olan bir düşünce idi. Oysaki fiziksel ve estetik kaygılar kadınların cinsel hayatını zannedilenden daha fazla etkilemektedir. Çoğu kadın cinsel organlarının zaman içerisinde deformasyona uğramasından, renginden, biçiminden ve estetik görüntüsünden rahatsızlık duymakta, cinselliğini doyasıya yaşayamamaktadır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*