Binali Yıldırım Kimdir Hayatı


Binali Yıldırım Kimdir Hayatı

Binali Yıldırım Kimdir Hayatı

Başta İstanbul-Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, Adnan Menderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul’a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla İDO, önemli bir deniz taşımacılığı kurumu oldu.
1999 yılında deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı uluslararası “Skal Kulübü” tarafından verilen kalite ödülüne layık görüldü.
Recep Tayyip Erdoğan’dan sonraki Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna tarafından 2000 yılında görevden alındı
Dursun Bey ile Bahar Hanım’ın yedi çocuğundan ikincisi olarak Erzincan’ın Refahiye ilçesine bağlı Kayı Köyü’nde doğdu.
Arapçada Ali’nin oğlu anlamına gelen ismini ailesinin Alevi komşuları verdi. 16 yaşındayken 38 yaşındaki annesini kaybetti.
Orta öğrenimini 1970 yılında Piri Reis Ortaokulunda, lise öğrenimini 1973 yılında Kasımpaşa Lisesinde tamamlamasının ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı
20 Aralık 1955 Refahiye, Erzincan Türk siyasetçi, AK Parti’nin üçüncü genel başkanı ve Türkiye’nin 27. başbakanı.
Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı görevine Mayıs 2016’da başladı. Başbakanlık görevinden önce 2002–2013 ve 2015–2016 yılları arasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görevlendirildi. Ayrıca 2014 ve 2015 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yaptı.
Yıldırım, 2002 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti’nin İstanbul milletvekili seçilmeden önce 1994 ve 2000 yılları arasında İstanbul Deniz Otobüsleri’nde genel müdür olarak görev yaptı.
Abdullah Gül tarafından kurulan 58. ve Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan 59. hükûmetlerde ulaştırma bakanlığına getirilerek Marmaray ve Yüksek Hızlı Tren gibi birçok projeyi yönetti. 2004’teki Pamukova tren kazası sonrasında ağır eleştirilere maruz kaldı.
2013’te hükûmetteki görevinden ayrılan Yıldırım, 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den İzmir’de belediye başkan adayı olsa da seçilemedi.
Partisinde uygulanan üç dönem kuralından dolayı Haziran 2015 genel seçimlerine katılamadı ancak Kasım 2015’teki genel seçimlerde kuralın esnetilmesiyle tekrar meclise girdi ve 64. Hükûmet’te tekrar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak yer aldı.
Ahmet Davutoğlu’nun istifası üzerine Mayıs 2016’da yapılan olağanüstü kongrede partisinin genel başkanı seçilerek 65. Hükûmeti’te başbakanlık görevine başladı. Başbakanlığının ilk aylarında ülkesinde bir darbe girişimi gerçekleşti.
Göreve başlamasının ardından Avrasya Tüneli[1], Osmangazi Köprüsü[2], Yavuz Sultan Selim Köprüsü[3], Ilgaz 15 Temmuz İstiklâl Tuneli Ankara Yeni Hızlı Tren Garı Açılışı gibi projelerin açılışı yapıldı. Ayrıca çeşitli sektörlere yönelik kapsamlı ekonomik reformlar yürürlüğe girdi.
1 Yorum “Binali Yıldırım Kimdir Hayatı
  1. ali dedi ki:

    başbakanım seni cok seviyruz oylarımız evet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*